Skip to main content

Duomenų žemėlapis yra svarbi informacijos valdymo dalis, padedanti standartizuoti ir apsaugoti visoje organizacijoje sukurtus ir naudojamus duomenis. Jo pavidalas yra vizualus grafikas. Iš pradžių, gali atrodyti, kad tai varginanti ir daug laiko užimanti užduotis, tačiau galiausiai ji suteikia daug naudos kiekvienam verslui.

  • Sumažina duomenų dubliavimą, skirtumus, klaidas. 
  • Užtikrina duomenų kokybę, nuoseklumą ir tikslumą. 

Paimkime pavyzdį – tiek didelės, tiek mažos įmonės kasdien dirba su įvairiais duomenimis. Laikui bėgant, kažkokia informacija gali tapti nereikšminga. Taip atsiranda klaidos, o iš to, kyla netikslumai kitų duomenų atžvilgiu. O tai gali turėti įtakos įmonės pardavimams ir augimui. 

Su duomenų žemėlapių tokių vargų nekils. Jis kaip architektūros sistema – analitikos ​​„pradžios taškas“, kuris apima visus įmonės verslo duomenis. Kai turite aiškiai paruoštą vieną modelį, tai viskas atsiranda vienoje vietoje ir tampa ženklai lengviau tvarkyti informaciją. 

Taip pat ir ją apsaugoti. Įmonės, kurios yra pasiruošusios modelius, užtikrina, kad laikosi privatumo įstatymų, jeigu tektų duomenimis dalintis su partneriais. Pavyzdžiui, oro linijų įmonės dažnai dalijasi turima medžiaga su automobilių nuomos punktais. Turint duomenų žemėlapį, abi pusės gali saugiai juo naudotis, nes nereikia užkoduoti papildomų išorinių šaltinių.

Kaip sukurti duomenų žemėlapį?

Duomenų žemėlapį sudaro keli smulkesni modeliai:

Įmonės sričių modelis – jame apibrėžiamos pagrindinės verslo sritys ir ryšiai tarp jų. Pavyzdžiui: apskaita, pardavimai, žmogiškieji resursai ir t.t. Sritys dar gali būti grupuojamos į kategorijas: pajamų (pardavimai), veiklos (produktai) ir palaikymo (IT, finansai).

Įmonės koncepcinis modelis – kiekviena sritis toliau skaidoma į duomenų, kurie naudojami arba sukuriami šioje srityje, elementus. Kiekvienai sričiai gali būti nuo keleto iki keliolikos duomenų elementų. Taigi, kaip sritis, būtų laikomi jūsų pardavimai, o duomenų elementas – pardavimo užsakymas.

Įmonės subjekto modelis – apima pagrindinius kiekvienos verslo koncepcijos interesus ir detalizuoja jų tarpusavio ryšius. 

Ko gero, dažniausias būdas vaizduoti duomenų žemėlapį – piramidės pavidalu. Ir ne veltui, nes taip sudėliojame itin aiškiai bendrą vaizdą ir informaciją. Pasirinkime verslo pavyzdį, kad būtų aiškiau suprasti, kaip turi atrodyti šis informacijos įrankis.

Mažmeninės prekybos parduotuvė, turinti savo padalinį ir užsiimanti internetine prekyba, nori pritaikyti duomenų žemėlapį.

Piramidės viršūnėje įrašome įmonės sritis, tokias kaip: pardavimai, finansai, produktų tiekimas. Rodyklėmis braižome, kaip šie subjektai susiję vienas su kitu.

Piramidės viduryje apibrėžiame kiekvienos srities pagrindinius duomenų elementus. Pavyzdžiui, komercijos srityje naudojamus produktų katalogus, kainynus.

Piramidės apačioje visos verslo sritys papildomos svarbiomis detalėmis. Čia kiekvieną elementą išplečiame pagal įmonės poreikius.

Taigi, ar jau išbandėte pritakyti duomenų žemėlapį savo versle? Jeigu vis dar kyla klausimų, kaip jį sukurti ar naudotis – susisiekite ir suteiksime išsamią konsultaciją NEMOKAMAI.

Leave a Reply